Tarta z rabarbarem pojawiła się u mnie pierwszy raz. Mam na myśli taką wersję podstawową, klasyczną, a nawet rustykalną. Wcześniej takiej nie robiłam i już wiem, że mogę żałować 🙂 Składniki?? Ciasto kruche i rabarbar. Koniec składników 🙂 Oczywiście, że można zamienić rabarbar na inne owoce. Wiem, że nie każdy za nim przepada. Ale to połączenie słodkiego i kruchego ciasta, z lekko kwaskowatym rabarbarem jest naprawdę wyśmienite. PS. W końcu zdecydowałam się na zrobienie prawdziwego kruchego ciasta, czyli bez jajka. No i powiem wam, że chyba znalazłam wersję idealną 🙂
Tarta z rabarbarem składniki na tortownicę o średnicy 19 cm:
Ciasto kruche:
- 150 g mąki
- 100 g zimnego masła
- 3 łyżki cukru pudru
Dodatkowo:
- około 500 -600 g rabarbaru
- łyżka lub dwie cukru ( w zależności od tego czy mamy kwaśny rabarbar)
Mąkę łączymy z cukrem pudrem i dodajemy pokrojone w kawałki masło. Całość zagniatamy, aż masło oblepi składniki suche. Troszkę to trwa zanim składniki zaczną się łączyć tworząc zwartą masę. Można oczywiście skorzystać z miksera. Dobrze połączone ciasto dzielimy na dwie części: jedną mniejszą, a drugą większą. Foremkę wykładamy papierem do pieczenia. Większą część rozwałkujemy i przekładamy do foremki. Wykładamy ciastem spód oraz brzegi do wysokości około 1 cm. Spód nakłuwamy widelcem i wstawiamy foremkę na pół godziny do lodówki.
Mniejszą część ciasta również wałkujemy, najlepiej tak by wyszło nam coś co będzie przypominać prostokąt 🙂 Owijamy folią spożywczą i również wkładamy do lodówki. Zimne ciasto będzie nam później łatwej kroić w paski.
Rabarbar obieramy. Odcinamy końcówki i kroimy w małe, około centymetrowe kawałki. Zasypujemy go łyżką lub dwoma łyżkami cukru i odstawiamy na pół godziny, żeby puścił sok, który później odlewamy.
Piekarnik nastawiamy na 190 stopni. Grzałka góra – dół. Wyciągamy foremkę z lodówki. Przekładamy do niej równomiernie rabarbar. Wyciągamy rozwałkowane ciasto kruche i wycinamy paski, które układamy na cieście tworząc kratkę. Kratkę można zamienić i przykryć rabarbar w całości ciastem lub zetrzeć zimne ciasto kruche na tarce.
Ciasto pieczemy 45-50 minut. Gdyby z wierzchu zbyt mocno się przyrumieniało, można zmniejszyć temperaturę. Ciasto kroimy dopiero jak całkiem wystygnie. Można też posypać je cukrem pudrem.
Smacznego!!!
Justyna
3 komentarze
An etka
12 maja 2020 at 15:03Pięknie się upiekła :). Z wielkim apetytem zjadłabym porcyjkę takiej tarty :).
Justyna
13 maja 2020 at 21:18Podaj adres, podeślę kurierem 😉
AN ETKA
21 maja 2020 at 23:47Szkoda, że dopiero teraz przeczytałam Twoją propozycję, bo po tej tarcie na pewno pozostało już tylko wspomnienie :-)… Cóż, może następnym razem ;-).