Bez kategorii/ CIASTA I DESERY/ DROŻDŻOWE/ PRALINY, CIASTECZKA i MUFFINY

Drożdżowe bułeczki zawijańce

Drożdżowe bułeczki zawijańce lub też ślimaki lub jeszcze jakoś inaczej. Jak zwał tak zwał. Chodzi o pyszne drożdżowe bułeczki wypełnione masłem, powidłami z borówki i cynamon. Chociaż akurat w przypadku tych bułek, tylko od was zależy co umieścicie w środku. Chodzi za mną też nadzienie orzechowe.

Drożdżowe bułeczki zawijańce, przepis na 9 sztuk (piekłam w foremce 20×20 cm):

Składniki:

  • 180 g przesianej mąki
  • 40 g masła
  • 80 ml mleka
  • 12 g drożdży
  • 4 łyżki cukru
  • 1 jajko
  • dodatki: 2 łyżki dżemu, cynamon, 2 łyżki masła

Wykonanie:

Do lekko ciepłego mleka wrzucamy pokruszone drożdże i łyżeczkę cukru Odstawiamy w ciepłe miejsce, aż drożdże zaczną pracować i podwoją swoją objętość. Masło rozpuszczamy i odstawiamy, żeby ostygło. Do miski przesiewamy mąkę, dodajemy resztę cukru i jajko. Wlewamy rozczyn z drożdży. Zaczynamy miksować lub wyrabiać ręcznie. Gdy składniki się połączą dolewamy rozpuszczone masło i nadal miksujemy. Po raz kolejny do momentu połączenia składników. Przykrywamy miskę ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 1 godzinę. Po tym czasie dosypujemy odrobinę mąki i wyrabiamy sprężyste ciasto. Najlepiej zwilżyć ręce wodą. Gdyby ciasto bardzo się lepiło dosypujemy mąki. Posypujemy blat mąką i wałkujemy ciasto do kształtu kwadratu lub prostokąta. Smarujemy ciasto masłem, powidłami i obficie posypujemy cynamonem. Zwijamy ciasto w rulon i tniemy nożem na 9 kawałków (około 3-4 cm).

Foremkę wykładamy papierem do pieczenia i układamy nasze ślimaki w rzędach, po 3 sztuki w każdym. Ponownie przykrywamy foremkę ściereczką i odstawiamy jeszcze na 15 min do wyrośnięcia. Następnie pieczemy 15-20 minut w 175 stopniach. Na wystudzone bułeczki polałam lukier do którego zużyłam 2 łyżki cukru pudru i pół łyżeczki wody.

drożdżowe bułeczki
Drożdżowe bułeczki
cynamonki
Cynamonki
Drożdżowe z powidłami
Drożdżowe bułeczki z powidłami i cynamonem
bułeczki
Pyszny drożdżowy wypiek

Smacznego!!!

Justyna

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

trzy + 7 =