Ciasto z rabarbarem jest jest bardzo podobne do jabłecznika, który jest już na blogu. Jest bardzo proste w wykonaniu, a konsystencją przypomina biszkopt. Nie wiem czy obieracie rabarbar. Ja obieram dlatego moje nadzienie jest raczej koloru zielonkawego. Jeżeli jednak nie będziecie obierać to wasze nadzienie może mieć piękny rubinowy kolor. Bałam się trochę tego rabarbarowego nadzienia, że wyjdzie zbyt płynne. Okazało się, że wyszło idealne w punkt. Większy problem miałam z wierzchnią warstwa ciasta. Zapadło się i nie chciało się dopiec. Myślę, że ta warstwa była u mnie zbyt cienka i po prostu przesiąkła nadzieniem rabarbarowym. Ja to widziałam, ale domownikom nie przeszkadzało 🙂
Ciasto z rabarbarem, składniki a blaszkę 20×20 cm:
Nadzienie rabarbarowe:
- 600 g rabarbaru
- 0,4 szklanki cukru
- 3 łyżki mąki ziemniaczanej
- 2 łyżeczki soku z cytryny
Obrany rabarbar kroimy w drobne kawałki i razem z sokiem z cytryny i cukrem wrzucamy do garnka. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy kilka minut. Rabarbar powinien dość mocno zmięknąć. Mąkę ziemniaczaną mieszamy w osobnym naczyniu wraz z zimną wodą. Wody dodajemy po troszkę, tak, żeby uzyskać konsystencję gęstej śmietany. Przelewamy mąkę do rabarbaru, dokładnie mieszamy i doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy chwilkę i odstawiamy do ostudzenia.
Ciasto:
- 3 jajka
- 0,4 szklanki cukru
- 60 ml oleju rzepakowego
- 25 ml mleka
- 125 g mąki
- 0,5 łyżeczki proszku do pieczenia
Foremkę wykładamy papierem do pieczenia, a piekarnik nastawiamy na 175 stopni.
Jajka miksujemy z cukrem dość długo, aż zwiększą objętość i zmienią kolor na dużo jaśniejszy ( u mnie zajęło to prawie 10 minut). Dodajemy mleko i olej. Krótko miksujemy. Mąkę z proszkiem do pieczenia przesiewamy przez sitko bezpośrednio do masy. Szpatułką mieszamy, żeby składniki się połączyły. Połowę ciasta wylewamy do foremki i pieczemy w 175 stopniach przez 15 do 20 minut. Po tym czasie wyciągamy foremkę. Na upieczony spód równomiernie nakładamy rabarbar, a na niego drugą połowę ciasta. Pieczemy w tej samej temperaturze przez 40 minut.
Lukier
Na wystudzone ciasto wylałam lukier i delikatnie oprószyłam go czekoladą. Do lukru zużyłam:
- 0,5 szklanki cukru pudru
- 1,5 łyżki wrzątku
Cukier puder łączymy z wrzątkiem i wylewamy równomiernie na ciasto.
Smacznego!!!
Justyna
PS. Źródło wpisu Moje Wypieki
No Comments