Bez kategorii/ Dolina pałaców i ogrodów dolnyśląsk/ ZAMKI I PAŁACE

Zamek Kliczków

zamek kliczków

ZAMEK KLICZKÓW INFORMACJE OGÓLNE

Tel. +48 75 73 40 700, Email: recepcja@kloczkow.com.pl, FB: Zamek Kliczków, strona www: Zamek Kliczków

DOJAZD

Adres: Kliczków 8, 59-724 Osiecznica

Na terenie zamku znajduje się duży, monitorowany ale bezpłatny parking.

Kliczków znajduje się około godziny drogi samochodem z Jeleniej Góry. Ma też świetne połączenie z Legnicą, a jeszcze lepsze z Bolesławcem.

Kliczków dojazd

GODZINY OTWARCIA

Zwiedzanie zamku odbywa się tylko z przewodnikiem od wtorku do niedzieli.

Od wtorku do piątku w godzinach: 11.00 oraz o 17.00

W soboty i niedzielę w godzinach: 12:30, 13:30, 15:00 i 16:30

W ofercie znajdziemy również zwiedzanie okolic zamku wozem konnym wraz z przewodnikiem, a także zwiedzanie nocne. Obydwie formy odwiedzin Zamku Kliczków należy wcześniej uzgodnić telefonicznie.

CENNIK

  • Cena zwiedzania z przewodnikiem: dorośli 15 zł, dzieci 10 zł, dzieci poniżej 4 lat bezpłatnie.
  • Cena zwiedzania z przewodnikiem w języku angielskim lub niemieckim to odpowiednio 5 zł więcej do cen podanych powyżej.
  • Zwiedzanie okolic wozem konnym: dorośli 40 zł, dzieci 20 zł

Minimalna ilość osób w wozie, żeby zwiedzanie mogło się odbyć to 9 osób. A zwiedzanie trwa około 1,5 godziny

 

ZAMEK KLICZKÓW KRÓTKA HISTORIA

Pierwsze wzmianki o zamku pojawiają się w XIII wieku i mowa wówczas o zamku warownym. Jednak już w wieku XIV został przekształcony w obiekt zamkowo – folwarczny. W kolejnych latach zamek przechodził przez różne rodziny, które dobudowywały do niego poszczególne elementy typu: balową kaplice, komnaty, dwa dziedzińce, a także zespół dworskich zabudowań takich jak: stajnie czy browar.

kliczków

Stajnie na zamku kliczków

Trudny okres dla zamku to okres wojny trzydziestoletniej. Kolejne lata czy od 1747 do 1949 to kolejne odbudowy i przebudowy renesansowego dworu. Zyskał on wówczas neogotycką wieżę, nową ujeżdżalnię, zmieniono również wystrój wnętrz. Dzisiejszy wygląd pałac zawdzięcza hrabiemu Fryderykowi zu Solms – Baruth który panował na zamku 40 lat, a jego przebudowę zlecił dwóm berlińskim architektom. Dostawiono wówczas kolejne wieże, wzbogacono elewację i po raz kolejny zmieniono wystrój wnętrz. A wokół zamku, w stylu angielskim, zagospodarowano park o imponującej powierzchni 80 ha.

Zamek kliczków zwiedzanie

Park wokół zamku

Wnętrza zamku kliczków

Wnętrza zamku

Na początku XX wieku zamek był popularnym miejscem spotkań i rozrywki elity arystokracji niemieckiej. Sytuacja zmieniła sie podczas II wojny światowej. Zamek został wówczas skonfiskowany i zostało z niego wywiezione wszystko co było możliwe. Praktycznie ruiny zamku zostały kompletnie odbudowane w latach 90′ przez wrocławską firmę.

Dziedziniec zamku

Wieże zamku

Moja opinia

Obecnie zamek to ośrodek szkoleniowo – wypoczynkowy wraz z hotelem i zapleczem rekreacyjno – gastronomicznym. Odbywają się tu także dość licznie imprezy zamknięte typu wesela.

Jak tylko zaparkowaliśmy auto od razu rzucił nam się w oczy pięknie zagospodarowany park i przepiękny dziedziniec który robi naprawdę niesamowite wrażenie.

Zamek z zewnątrz

zamek kliczków ceny

Park na zamku kliczków

Jednak zamek wewnątrz troszkę mnie zawiódł. Samo zwiedzanie trwało około 30 minut. Do wielu sal nie mogliśmy wejść ze względu na gości hotelowych oraz weselnych. Pani przewodnik nie pokazała nam niestety zbyt wiele.

WNIOSEK? Do Kliczkowa pojechałabym raczej na urlop. Jest tam mnóstwo alejek na spacery. Znajdziemy również korty tenisowe oraz piękną stajnię, gdzie można pojeździć konno. A zamek można by zwiedzić po prostu przy okazji.

Recepcja hotelu oraz sklepik z pamiatkami

Park z widokiem na pałac

Piękny dziedziniec zamku Kliczków

Piwnice

zamek Kliczków

Zamek Kliczków

pozdrawiam

Justyna

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

5 − trzy =