Bez kategorii/ KUCHNIA/ PORADY

Oświetlenie w kuchni

Witam was w kolejnym wpisie z cyklu: kuchnia opinie i porady. Być może moje opinie nie są tak profesjonalne jak różnych firm zawodowo zajmujących się projektowaniem i aranżacją kuchni. Ale moją zaletą jest to, że kieruje się doświadczeniem, a nie tylko praktyką, czyli pisze do was z poziomu osoby, która cały czas z kuchni korzysta i widzi zarówno jej dobre jak i te gorsze strony. Pisałam wam już między innymi o tym, co wybrać na podłogę w kuchni czy co położyć na ścianę w kuchni lub jak sprawuję się mój drewniany blat kuchenny po 2 latach użytkowania (jeszcze trochę i będą już 3 ).

A dzisiaj zajmiemy się kwestią traktowaną przez nas często trochę „po macoszemu”, nie mówię, że zawsze, ale jednak często zdarza się, że zostawiamy wybór oświetlenia gdzieś na szarym końcu. Czekamy z zamontowaniem kuchni, żeby zobaczyć: jak to będzie wyglądać i w tym momencie jest często za późno na zamontowanie np. oświetlenia podszafkowego, ponieważ nie podciągnęliśmy prądu tam gdzie trzeba, mamy za mało gniazdek, kable za krótkie, a fachowcy (lub w gorszym przypadku: mąż) denerwują się że muszą wszystko ściągać i zaczynać od początku. Dlatego najlepiej by było takim sytuacją zapobiec i zająć się oświetleniem już na początku projektowania kuchni, a uwierzcie, jest to bardzo ważna kwestia, żeby w kuchni pracowało nam się wygodnie i komfortowo.

Oświetlenie w kuchni można podzielić na kilka zasadniczych punktów:

  1. Oświetlenie ogólne tzw. centralne
  2. Oświetlenie zadaniowe tzw.funkcyjne
  3. Oświetlenie stołu
  4. Oświetlenie dekoracyjne

Najważniejsze będą dla nas pierwsze trzy punkty.

  1. Oświetlenie OGÓLNE

Jest to pierwsze światło jakie włączamy wchodząc do kuchni. Służy do ogólnego oświetlenia pomieszczenia, dlatego jego włącznik powinien znajdować się przy wejściu do kuchni. Światło to powinno być rozmieszczone równomiernie, ale nie musi być zbyt ostre, ani zbyt intensywne. Możemy skusić się tutaj na tzw. plafoniery, lampy z kloszem ale rozpraszające światło (czyli klosz powinien być mleczny lub przezroczysty), lub po prostu punkty halogenowe.

Oświetlenie ogólne i zadaniowe Źródło zdjęcia: www.spryciarze.pl

2. Oświetlenie ZADANIOWE

Jak sama nazwa wskazuje jest to oświetlenie umożliwiające nam wykonywanie różnych zadań w kuchni. Jest chyba najważniejszym oświetleniem, ponieważ powinno bardzo dobrze oświetlać nam blat roboczy. Istotne jest, żeby światło to było jasne, ponieważ ułatwi to wykonywanie nawet precyzyjnych czynności gdy za oknem jest ciemno i nie tylko. Światło to powinno znajdować się na całej długości blatu roboczego w odległościach około 40-50 cm oraz nad zlewozmywakiem czy kuchenką. W przypadku tej drugiej sprawa jest uproszczona, ponieważ w 95% kuchni nad kuchenką znajduje się okap, a wszystkie nowe modele oraz większość starszych modeli okapów wyposażona jest w jeden lub dwa punkty świetlne, najczęściej halogeny lub ledy. Światło zadaniowe może być podszafkowe lub nadszafkowe. Nadszafkowe to najczęściej punkty świetlne znajdujące się w podwieszanym suficie lub halogeny na wysięgnikach. Osobiście uważam to światło za gorsze niż to podszafkowe, ponieważ jest mniej precyzyjne, a samo światło bardziej rozproszone. Zdecydowanie wolę światło znajdujące się po szafkami w postaci halogenów. Ostatnio zainteresowały mnie również taśmy ledowe, które można samodzielnie zamontować, nie tylko w kuchni, ale i w dowolnej części mieszkania. Nie testowałam ich jeszcze, ale zrobię to gdy nadarzy się taka okazja.

Oświetlenie zadaniowe w mojej kuchni

Zbyt mało światła w ciemnej kuchni

Na zdjęciu powyżej oświetlenie zadaniowe ograniczone jest tylko do punktów świetlnych w okapie. Jest to co prawda mała kuchnia i gdyby cała była w jasnych kolorach, może byłoby to jeszcze do przyjęcia. Natomiast zarówno kafle jak i blat są praktycznie czarne i uwierzcie, szykowanie czegokolwiek w tej kuchni po zmroku było nie lada wyzwaniem.

Oświetlenia ogólne oraz oświetlenie stołu

Na zdjęciu powyżej mamy kuchnię, która posiada oświetlenie ogólne oraz oświetlenie małego okrągłego stołu. Po mimo tego, że kuchnia jest jasna, widać że blaty robocze nie są dostatecznie doświetlone. Na szczęście jest to kuchnia, która dopiero otrzyma oświetlenie zadaniowe 🙂

Taśmy ledowe w kuchni. Źródło zdjęcia www.soled.pl

3. Oświetlenie STOŁU

Kolejnym punktem jest oświetlenie stołu. Tutaj światło nie powinno być zbyt ostre, ani rażące. Nie powinno odbijać się od np. błyszczącego blatu stołu. W przypadku stołów małych i okrągłych decydujemy się najczęściej na jedną lampę, a w przypadku stołów prostokątnych na kilka w rzędzie, ich liczba będzie zależeć od długości stołu. W przypadku tego punktu, same lampy będą wyglądem dostosowane raczej do aranżacji całego wnętrza. Najczęściej jednak są to lampy wiszące z różnymi kloszami.

Źródło zdjęcia : www.muratordom.pl

Na zdjęciu powyżej widzicie oświetlenie blatu w postaci lamp wiszących. A z tyłu widać oświetlenie ogólne w postaci plafoniera oraz oświetlenie zadaniowe w postaci halogenów

4. Oświetlenie DEKORACYJNE

Czyli każde źródło światła, które będzie źródłem dodatkowym. W tym przypadku bardzo pomocne mogłoby być taśmy ledowe o których pisałam już wcześniej, a które w tym przypadku spełnia po prostu rolę dekoracji, tak jak na zdjęciach poniżej:

Oświetlenie wnętrza szuflad. Źródło zdjęcia: meblekuchenne-warszawa.waw.pl

Oświetlenie pod szafkami dolnymi. Źródło zdjęcia: meblekuchenne-warszawa.waw.pl

Na końcu chciałabym wam jeszcze przybliżyć jakie mamy źródła światła, ponieważ ja osobiście zawsze miałam problemy z odróżnieniem halogenów od ledów 🙂

1.Najpopularniejsze są po prostu zwykłe żarówki o różnej mocy. Ich światło jest ciepłe, raczej w odcieniach żółtych. Nadają się najlepiej jako światło ogólne ponieważ, nie można regulować kąta padania światła.

2.Halogeny mają intensywne światło (ponad 60% większe niż żarówki o tej samej mocy, działają również dłużej). Halogeny wytwarzają ciepło, przez co nie można montować ich np. w pobliżu drewna

3.Ledy czyli halogeny diodowe – źródło światłą oparte na diodach. Dają bardzo jasne światło, nie nagrzewają się. Bardzo dużo mówi się teraz o ich energooszczędności i o tym że wypierają halogeny. Nie jestem specjalistką w tym zakresie i generalnie nie chcę tutaj nikogo wprowadzać w błąd dlatego odsyłam was do artykułu: Oświetlenie LED prawdy i mity (ze strony jakoszczedzacpieniadze.pl) – znajdziecie tam wszystkie informację odnośnie opłacalności żarówek Led.

4. Świetlówki – to lampy wyładowcze, które emitują światło w parach rtęci i równocześnie minimalną ilość ciepła. Świetlówki kompaktowe, zwane również żarówkami energooszczędnymi zużywają ok. 5 razy mniej energii, niż zwykłe żarówki żarowe i świecą nawet do 10 razy dłużej. Świetlówki kompaktowe nie nagrzewają się tak bardzo i w porównaniu do żarówek, są bardziej wydajne energetycznie.

Rozmieszczenie światła w kuchni. Źródło zdjęcia: muratordom.pl

Ciekawa jestem czy wy mieliście problemy z prawidłowym oświetleniem waszej kuchni ?

Pozdrawiam

Justyna

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

You Might Also Like

2 komentarze

  • Reply
    Marko
    22 marca 2017 at 22:50

    Mi się wydaje, że najlepszy nastrój osiąga się w kuchni, gdy oświetlenie zapewnia jedna, duża wisząca nad stołem lampa. Ewentualnie można doświetlić jakieś ciemniejsze miejsca za pomocą ledów ale dyskretnie, aby nie psuć efektu. Dodatkowo proponuję stosować w kuchni wyłącznik automatyczny do załączania i wyłączania światła. Może on działać w oparciu o czujkę ruchu lub w droższej opcji może być oparty na liczeniu ile osób weszło do kuchni i ile osób wyszło. Przy tym drugim rozwiązaniu np. wyłącznik Sunlis lub Luno5 nie trzeba się stale ruszać aby światło się paliło.

    • Reply
      Justyna
      23 marca 2017 at 08:27

      Jeżeli chodzi o nastrój to całkowicie się z Tobą zgadzam. Automatyczny włącznik i wyłącznik światła to też ciekawa propozycja, chociaż ja należę do osób, które takie czynności mimo wszystko wolą wykonywać samodzielnie 🙂 Ale to oczywiście kwestia gustu. Nie zgodzę się natomiast z tym, że jedynym źródłem światła powinna być lampa nad stołem i kilka dyskretnych ledów. Moim zdaniem w kuchni, mimo wszystko pracujemy wykonując również precyzyjne czynności. Nie wyobrażam sobie gotowania, krojenia, czy chociażby sprzątania przy zbyt słabym oświetleniu. Pozdrawiam

    Leave a Reply

    5 + 2 =